Velikonoce
Velikonoce (z lat. pascha < řec. πάσχα pascha < hebr. פֶּסַח pesach – přechod, přejití) jsou nejvýznamnější křesťanský svátek {Katechismus katolické církve čl. 1166–1171}, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. Kristovo ukřižování se událo kolem roku 30 či 33 v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem zegyptského otroctví. V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy na měsíc březen či duben(viz Výpočet data Velikonoc). Slovanský název svátku, Velikonoce, se vztahuje na "velikou noc", v níž byl Kristus vzkříšen.[zdroj?]
V užším pojetí se Velikonocemi míní pouze slavnost Zmrtvýchvstání neboli Vzkříšení Krista (Boží hod velikonoční), resp. její vigilie na Bílou sobotu (zmiňovaná „velká noc“), v širším pojetí se jimi myslí Velikonoční třídenní (přičemž období od Zeleného čtvrtka až do sobotní vigilie je vlastně součástípostní doby, tedy ne doby velikonoční, toto pojetí je tedy terminologicky ne zcela správné), v nejširším smyslu pak celá doba velikonoční, tedy 50denní období od neděle Zmrtvýchvstání do letnic.
Nejstarším svědectvím o slavení křesťanských Velikonoc může být zmínka v listech apoštola Pavla (kolem roku 50). Nejstaršími mimobiblickýmidoklady jsou pak spory 2. století o datum slavení Velikonoc a Velikonoční homilii Melitona ze Sard z 2. století. Slavení Velikonoc se tedy v církviobjevilo velmi brzy a již od počátku je významově provázáno s židovskou oslavou Pesachu, jejíž prvky dodnes v sobě nese. Ježíšovo projití smrtí a vzkříšení křesťané chápou jako naplnění starozákonního obrazu přejití Izraelitů Rudým mořem při východu z Egypta. Oslava Velikonoc tradičně trvá celých padesát dní (tzv. velikonoční doba), které vrcholí svátkem Seslání Ducha svatého (letnice). První týden Velikonoc se nazývá velikonoční oktáv.
Lidové zvyklosti spojené s Velikonocemi se pochopitelně místně liší. Vzhledem k časové blízkosti křesťanských Velikonoc a jarní rovnodennosti mají tyto tradice pravděpodobně původ v pohanských oslavách příchodu jara.
Velikonoční symbol
Beránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný zaspásu světa.
Kříž je nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Tento trest patřil k trestům nejvíce krutým a ponižujícím.
Bohoslužba velikonoční vigilie začíná zapálením velikonočního ohně, který symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Od tohoto ohně se pak zapaluje velikonoční svíce (paškál). Ta je v mnoha kulturách chápána jako znamení života. Takto zapálená svíce se v průběhu velikonoční bohoslužby noří do křestní vody, je ozdobena znamením kříže a symboly Α a Ω, tj. začátku a konce věků, jimiž je Kristus. Tato svíce se potom zapaluje po celou velikonoční dobu až do letnic a při každém křtu, aby se naznačilo, že křest patří k Velikonocům. Tato svíce se též rozžíhá při křesťanském pohřbu na znamení toho, že zemřelý stejně jako Kristus prošel branou smrti; a církev se za něj modlí, aby vstal k novému životu s Bohem.
Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat; důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.
Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a pálení v příštím roce o Popeleční středě.
Ačkoli mnoho nenáboženských tradic má své kořeny v křesťanské symbolice, některé velikonoční symboly můžeme vystopovat až z předkřesťanské doby. Například zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara, avšak např. v byzantské ikonografii představoval zajíc Krista. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc. Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták.
Přání k Velikonocům
HODY, HODY, DOPROVODY
24.11.2013 23:59Hody, hody, doprovody,
ať zajíček dohopká
za tebou s košíčkem bez nehody
a to nejlepší ti dá.
HODY, HODY, DOPROVODY
25.11.2013 00:21Hody, hody, doprovody,
dejte medu, žádné vody,
nechci vody, dejte medu,
jinak od vás neodejdu.
A nakonec, tetičko,
dejte pěkný vajíčko.
Veselé Velikonoce přeje
JÁ JSEM TEN VÁŠ ZAJÍČEK
24.11.2013 23:51Hody, hody, doprovody,
já jsem ten váš zajíček,
co vždycky na jaře
nosí košík vajíček.
Letos chodit nebudu,
je tam velká zima,
raděj vlezu do hospody,
tam to bude prima.
Takže už mě nečekejte,
na co bych se sněhem brodil,
zalezu si do pelíšku
a vypnu si mobil.
Veselé Velikonoce!
HODY, HODY, DOPROVODY
25.11.2013 00:32Hody, hody, doprovody,
srdečně Vám přejeme
Velikonoce bez nehody
zážitky okořeněné.
ZAPOMEŇTE NA NESHODY
24.11.2013 23:48Hody, hody, doprovody,
zapomeňte na neshody,
dneska vládne láska, klid,
každý by měl šťastný být.
Vždyť je přeci radost žít!
HODY, HODY, DOPROVODY
24.11.2013 23:50Hody, hody, doprovody.
zapomeňte na neshody,
života si užívejte,
pohodové svátky mějte.
JÁ PŘEJU VÁM K VELIKONOCŮM
25.11.2013 00:30Já přeju Vám k Velikonocům,
ať šťastný je celý Váš dům
a přiblížíte se svým snům,
jdete vstříc nejhezčím dnům.
JARO JE TADY A S NÍM
25.11.2013 00:34Jaro je tady a s ním Velikonoce,
ať jsou to nejkrásnější svátky v roce,
přejí Vám z celého srdce
JDE LESEM ZAJÍČEK, KOLEDU
24.11.2013 23:50Jde lesem zajíček, koledu nese,
ať bezpečně najdete se
a na všech těch dobrotách si pochutnáš
a vůbec báječné Velikonoce máš.
JEDNOU V ROCE
25.11.2013 00:33Jednou v roce
přijdou Velikonoce,
oblíbené jarní svátky,
tak ať vám vyjdou,
koledníci přijdou
a časy jak z pohádky
přeje